• ZAPOJILI SME SA DO LOGOPEDICKÉHO VÝSKUMU

13. 12. 2023

Na veľkosti slovnej zásoby našich detí nám mimoriadne záleží. Na Slovensku totiž stále chýba moderný nástroj použiteľný v logopedickej praxi na hodnotenie pasívnej a aktívnej slovnej zásoby. Aj preto sa naša materská škola rozhodla zapojiť do grantového projektu s názvom Slovná zásoba ako ukazovateľ vývinovej jazykovej úrovne monolingválnych a bilingválnych detí v predškolskom veku, ktorý realizuje Katedra logopédie PdF UK v Bratislave a Prešovská univerzita v Prešove.
            Cieľom projektu je vytvoriť a štandardizovať nástroj na posudzovanie slovnej zásoby u monolingválnych a bilingválnych detí v predškolskom veku, ktoré vyrastajú v rôznom jazykovom a sociálnom prostredí. Cieľom výskumu je tiež preskúmať úroveň slovnej zásoby u detí s jazykovými deficitmi. „V našej materskej škole máme veľa detí, ktoré vyrastajú v bilingválnych, dokonca aj trilingválnych rodinách, preto som presvedčená, že zapojenie sa do celonárodného projektu pomôže definovať vývinovú trajektóriu lexikálnych schopností slovenských detí. Týmto chcem poďakovať všetkým rodičom za dôveru a odsúhlasenie účasti ich dieťaťa na výskume slovnej zásoby, “ povedala Andrea Oberta, riaditeľka MŠ.

Výskum prebieha priebežne od 28.11.2023 do januára 2024.

Viac informácií o projekte: https://labdetskarec.fedu.uniba.sk/.